Kıbrıs Tatil Fırsatları
A+ A A-

Nasıl Yapılır? – Yamaçlarda Uçmanın Teknikleri

Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır?

En başta cesaret gerektiren spor dalı günümüzde oldukça popüler bir hal almıştır. Eğlenceli ve zevkli olmasının yanı sıra “Yamaç paraşütü nasıl yapılır?” sorusu haliyle merak edilen konuların başında gelmektedir. İlk önce gerekli ekipmana sahi olmanız gerekir. Ardından disiplinli özel eğitmende ders ve cesaret.

Yeni başlayanlar malzeme alırken ilk kez deneyeceklerini bildirmeliler çünkü orta ve ileri seviyedekilerin ekipmanları çok daha farklı özelliklere sahip.  Yeni başlayacaklar için malzemeler:

Yamaç paraşütü malzemeleri:

  • Kuşam
  • Kolon
  • Kanat (kanopi)
  • kask
  • Kanat ipleri
  • Kask
  • Korucu dizlik ve bileklik

Yamaç paraşütü nasıl yapılır?

Bilmeniz gereken en önemli ders: Kendi kendinize asla denemememiz gerektiği.  Özellikle de ilk kez deniyorsanız bu başlı başına tam bir tehlike. Eğer ileri seviyedeyseniz ve artık yalnız atlama konusunda sorun yaşamayacağınızdan emin olsanız dahi birinin sizin atladığınızdan haberi olmalı.

Gerekli tüm emniyeti aldıktan sonra hava koşullarını da göz önüne alarak örneğin Kıbrıs’ta yamaç paraşütünüdeneyebilirsiniz.

Yamaç paraşütü teknikleri ve dersleri:

1. Ders Yamaç: Yamaç paraşütüyle atlayabilmek için belirlenmiş bir hızla koşmanız gerek. Dik ve koşabilmek için bu belirli hıza ulaşabileceğiniz alana sahip bir yerden atlamanız gerek. Koşu alanının engebeli veya kaygan olmamasına dikkat edin. Takılmanız veya aksi durumda kaymanız istenmeyen sonuçlar doğurabilir.  Atlayacağınız yamacın tam karşısında başka bir yamaç veya tepe olmamasına dikkat edin. Bu iki rüzgar arasında kalmanıza ve savrularak aşağıya düşmenize sebep olabilir. Atlayacağınız yer örneğin Kıbrıs’taki gibi ideal yamaçlardan olmalıdır.

2.Ders Koşu ve Kalkış: Atlayacağınız yamaç ve hava koşulları gözden geçirildikten sonra atlamaya kendinizi hazırlamalısınız.Kaskınızı takın. Bileklik ve dizliklerinizi kontrol edin. Sağlam biçimde tüm gerekli emniyetlerinizi alın. Öncelikle göğüs ve bacak kolonlarınızı sağla biçimde takın. Rüzgarın karşıdan geldiğinde emin olun. Kontrol iplerinizi açık ve alt kısımda kalacak şekilde olduğundan emin olun. Kollarınızı iki yana açarak, diğer tüm kolonlarınız omzunuzda olacak şekilde koşmaya başlayın. Havalanmaya başladığınız anda oturur pozisyon alın ve kanatları kontrol ederek yönetmeye başlayın. Siz uçmaya başladıktan sonra rüzgarın yönü sorun olmayacaktır. Dilediğiniz yöne doğru çekerek yönetebilirsiniz. Yamaç paraşütü o andan itibaren sizin kontrolünüzdedir.

3. İniş: Her ne kadar inmek istemeseniz de ineceğiniz zaman yere 30 metre mesafe kala komut iplerinizi bırakın. Rüzgarı ilk havalanmaya başladığınızdaki gibi önünüze alın. Yere 1-2 metre kalana kadar bekleyin ve fren iplerinizi çekmeye başlayın. Ayaklarınız yere bastığı andan itibaren de en hızlı şekilde koşmaya çalışın. Koşmayı unutmak veya koşmamak ciddi sakatlıklara sebep olabilir. Sakın unutmayın. Kanatlarınızın tamamı yere indikten sonra durabilirsiniz. Kolonlarınızı çözmeye başlayın artık siz de bir yamaç paraşütçüsünüz.

Video içeriğini izleyebilmek için Flash Player kurunuz.

Tanıtım Filmi

 

Yavruvatan Kıbrıs'ın görülmeye değer en nadide köşelerini, güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajları ve meşhur gece hayatını gelin hep beraber öğrenelim!

Sanal Tur 360

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm Kıbrıs otel yorum ve şikayetleri »
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome

Yasal Uyarı: Bu site Kıbrıs'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kibrisoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.