Kıbrıs Tatil Fırsatları
A+ A A-

Akdeniz’in Bağımsız Ülkesi Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs Tarihi

Kıbrıs tarihi boyunca işgallere ve çalkantılara sahne olan, üzerinde taşıdığı kültürlerle beslenerek sürekli zenginleşen adamızdır. Bugün turizm cenneti olan Kuzey Kıbrıs’ın tarihi karmakarışıktır. Adaya Hititlerden Mısırlılara, Eski Yunanlılardan Osmanlılara kadar adaya birçok farklı uygarlık ayak basmıştır. Konumu itibarıyla uygarlıkların hep uğruna mücadele verdikleri adanın günümüzde kuzey kısmı bize aittir. Akdeniz’in en büyük üçüncü adasıdır.

Avcı – Toplayıcı İnsanlarla Zenginleşen Bir Ada

M.Ö 10.000 yıllarına kadar uzanan geçmişiyle Kıbrıs tarihçesi işgallere, entrikalara, katliamlara, büyük savaşlara şahit olmuştur.  Adada ilk yaşayan avcı ve toplayıcı insanlardan kalma buluntular arkeolojik kazılar sonucunda elde edilmiştir. Cilalı Taş devrini yaşayan adaya ilk yerleşenlerin Suriye ve Filistin üzerinden gelenler olduğu tahmin edilmektedir.

Uğradığı Son Saldırı

Osmanlı tarafından Venediklilerden alındıktan sonra bile bizden kopma tehlikesi yaşayan adanın Türkler açısından bilinen en acı geçmişi EOKA terör örgütünün yaptığı saldırılardır. (1950 yıllarında Yunanistan tarafından adada yaşayan Türklerden kurtulmak için kurulmuştur.) Özellikle 1974 yılında EOKA terör örgütünün yaptığı saldırılarda yüzlerce Türk, sokak ortasında katledilmiştir. Türk köyleri pervasızca yakılıp yıkılmıştır.

Kıbrıs Harekatı

Kıbrıs Harekatı sonrasında 1976’da Kıbrıs Türk Devleti kurulmuştur. 1983 yılında bağımsızlığını ilan eden devlet günümüzde “Yavru Vatan” olarak kabul edilmekte ve her türlü destek sağlanmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, kısaca KKTC Akdeniz’in üçüncü büyük ada ve aynı zamanda bağımsız bir devlettir. (Bağımsızlığını bizden başka hiçbir ülke kabul etmemiştir.)

Günümüzde Cennet Adamız

Cennet ada olarak da adlandırılır. Uluslararası mecrada tanınmamasından dolayı tamamen bize bağımlı konumdadır. Askeri, Mali ve Siyasi açıdan sürekli desteklediğimiz adamız ithalat ve ihracat ihtiyacını da bizimle sağlamaktadır.

Sevimli Dostları Carettalar

Kıbrıs kıyıları yüz milyon senedir sevimli Caretta Caretta’ların üreme yeridir. Her yıl Mayıs-Ağustos ayları arasında adaya akın ederler.

Video içeriğini izleyebilmek için Flash Player kurunuz.

Tanıtım Filmi

 

Yavruvatan Kıbrıs'ın görülmeye değer en nadide köşelerini, güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajları ve meşhur gece hayatını gelin hep beraber öğrenelim!

Sanal Tur 360

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm Kıbrıs otel yorum ve şikayetleri »
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome

Yasal Uyarı: Bu site Kıbrıs'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kibrisoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.