Kıbrıs Tatil Fırsatları
A+ A A-

Tarihi Osmanlı Evleriyle Cumalıkızık

Cumalıkızık

Bursa ilimizin Yıldırım ilçesine bağlı 270 haneli köydür. Cumalıkızık köyü tarihiyle ilgili Osmanlı’nın ilk yerleşim yerlerinden olduğunu ve değişmeden kaldığını öncelikle belirtmek gerek. Açıkhava müzesi edasındaki köy 1300 yılında kurulmuş ve günümüze kadar değişmeden yıkılmadan kalmayı başarmıştır.

Çevresindeki köylerin Cuma namazı için toplandığı kör adını bu özelliğinden almıştır. Başka bir rivayete göre de adını Cuma günü kurulmasından dolayı almıştır. İlk kurulduğundaki dokusunu koruyan bu sevimli Cumalıkızık evleri Osmanlı köyü kırsal yaşantıyı en güzel biçiminde yansıtır.

Nereleri Görmeli?

Öncelikle meşhur Cumalıkızık evlerini görmenizi öneririz. 3 katlı evlerin çoğu kerpiç, ağaç ve taştan yapılmıştır. Üst katları ya cumbalı ya da kafeslidir. Kaldırım olmayan sokaklarında gezerken kendinizi sıcacık bir nostalji içerisinde bulabilirsiniz.

Osmanlıdan kalma eserleri:

 • Cumalıkızık camisi
 • Zekiye Hatun çeşmesi
 • Tek kubbeli hamamı
 • Saitabat şelalesi
 • Bizanslılardan kalma kilise

Özellikle Cumalıkızık Etnografya Müzesi özellikle görülmeye değerdir. Sergilenen eserlerin tamamı köylülerin bağışladıklarıdır. 2. Osmanlı padişahımız Orhan Bey’in köylülere verdiği berat da müzede sergilenir.

Müzenin bahçesindeki etkileyici eserler ise;

 • Üzüm çiğneme teknesi
 • Geyik boynuzları
 • İlkel av malzemeleri
 • At arabaları
 • Yalak
 • Dibek taşı

Sevimliliği ve doğallığı sebebiyle birçok dizi ve filme sahne olmuştur. En sevilen ve beğenilen dizilerden olan “Kınalı Kar” dizisi de bu köyde çekilmiştir. Kınalı Kar çekildiği köy tam da burasıdır.

Cumalıkızık Turlar

Sıkça günübirlik turlar düzenlenir. Genellikle Bursa’nın en önemli camilerini de içine alarak tüm gün gezilir. Genellikle 60-120 TL maliyeti olan turlar genellikle Ankara ve İstanbul çıkışlıdır. Dönerken ilin yöresel lezzetlerinden olan Meşhur Kestane şekerinden almayı sakın ihmal etmeyin.

Cumalıkızık Konaklama

Yalnızca köyün yukarısındaki küçük pansiyon ve restoranından başka konaklayabileceğiniz yer yok. Eğer kalmayı düşünüyorsanız değerlendirebilirsiniz. (Kınalı kar restoran ve pansiyon). Mudanya veya il merkezinde de kalabilir bütçenize uygun otel ve pansiyonlar bulabilirsiniz.

Ulaşım

Özel aracınızla Bursa-Ankara istikametinde ilerleyerek köye ulaşabilirsiniz. Bursa otogarından ya da il merkezinden de servisler kalkmaktadır. Haziran ayında gitmenizi öneririz. Haziran ayı “Ahududu Şenliği”  zamanıdır. Yöre halkı bu zamanda eğlenceler düzenler elleriyle yaptıkları Ahududu meyvesinden yapılma ürünleri sergilerler.

Video içeriğini izleyebilmek için Flash Player kurunuz.

Tanıtım Filmi

 

Yavruvatan Kıbrıs'ın görülmeye değer en nadide köşelerini, güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajları ve meşhur gece hayatını gelin hep beraber öğrenelim!

Sanal Tur 360

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm Kıbrıs otel yorum ve şikayetleri »
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome

Yasal Uyarı: Bu site Kıbrıs'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kibrisoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.