Kıbrıs Tatil Fırsatları
A+ A A-

Kralların Eşsiz Tapınağıyla Ünlü Nemrut Dağının Sahibi Kahta

Kahta

Kahta Adıyaman’ın en değerli ilçesidir. Nemrut dağı ile ünlüdür. Meşhur dağımız 1987 yılında “Unesco Dünya Mirasları” listesine girmiştir. Kommagene krallığı dağda fevkalade eserler bırakmıştır. En özel ve görülmeye değer kalıntı Kommagene kralının mezarı ve tapınağıdır. Kommagene kralı Antiochus Theos dağa kendi heykelinin yapılmasını emretmiştir. Yalnızca Kommagene kralı değil Pers ve Yunan krallarına ait başka dev heykellerde mevcuttur.

Kralın mezarında kartal başı figürüyle kralın büst heykeli yer alır. Kendilerini yalnızca kral değil tanrı gören kralların büstlerinin dizilimine “hiyerotesyon” adı verilmiştir. Arkeologlar bu özel sıralamaya bu adla hitap etmiştir. İlginç olduğu kadar farklı ve güzel şaheserlerdir. Örneğin: Aslan figürlü büst üzerinde bir takvim taşır. Yıldızlarla resmedilmiş takvime göre yıldızlar o konumdayken kralın öldüğü gündü. Ölüm tarihini bu şekilde ölümsüzleştirmeyi amaçlamışlardır.

Nereleri Gezmeli – Görmeli ?

Milli park olan Nemrut dağını görmenizi tavsiye ederiz. Kommagene krallığının ören yeri ve üzerindeki antik kalıntılar her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğrar. Milli parkın en gözde eseri Kral Antiochus mezarı en fevkalade olanıdır. Krala ait Tümülüs ve değerli kalıntılar hayranlık uyandırmaktadır.

Kahta Turlar

2013 yılı öncesinde bölgeye tur düzenlenmezken günümüzde turlar mevcuttur. 2013 yılında seferberlikle başlatılan “Herkes Nemrut’u Görmeli” kampanyasıyla çok güzel çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde yılın her ayında her gün gezi organizasyonları yapılmaktadır. Gün içinde üç farklı zamanda dahi tura çıkılabilir.

Yurtdışından gelecek ziyaretçiler için:

  • Kahvaltı
  • 1 gece konaklama
  • Ulaşım
  • Rehberlik

Yalnızca 125 TL olarak belirlenmiştir. 4 kişi ve daha kalabalık gelmeyi planlıyorsanız eğer grubunuzun sayısına özel indirimler yaptırabilirsiniz.

Düzenlenen turlar hakkında daha detaylı bilgi için: İrfan Çetinkaya

Tel: 0532 200 38 56  (7/24)

Kahta Konaklama

Nemrut dağı üzerindeki bu koruma altındaki kalıntıların çevresinde yerleşim yeri ve dolayısıyla herhangi bir konaklama seçeneği yoktur. En yakın Kahta ‘da ki pansiyon ve otelleri değerlendirebilirsiniz. Oldukça ekonomik olan bu mekanlarda yöresel lezzetlerin de tadına bakabilir farklı yemeklerden tadabilirsiniz. Otel ve pansiyonlarından en beğenilenleri Karadut pansiyon ve Kommagene Otel’dir.

Ulaşım Kahta: ilçemize tek ulaşım alternatifi karayoludur. Yalnız Adıyaman iline havayolu ile erişebilir kalan yolu karayolu ile tamamlayabilirsiniz. Milli parkına düzenli olarak servis kalkar. Önceleri ıssızlığı sebebiyle ziyaret edilmeyen bölge günümüzde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Video içeriğini izleyebilmek için Flash Player kurunuz.

Tanıtım Filmi

 

Yavruvatan Kıbrıs'ın görülmeye değer en nadide köşelerini, güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajları ve meşhur gece hayatını gelin hep beraber öğrenelim!

Sanal Tur 360

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm Kıbrıs otel yorum ve şikayetleri »
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome

Yasal Uyarı: Bu site Kıbrıs'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kibrisoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.