Kıbrıs Tatil Fırsatları
A+ A A-

Kıbrıs’ın Uç Noktasındaki Eşek Cenneti Dipkapraz

Dipkaraz Yunanca adı Rizokarpasia olan yer Kıbıs’ın İskele ilçesine bağlı kasabadır. Dipkapraz şirin bir Rum köyüdür. Sakinlerinin tamamı Rum’dur.   Kasaba doğada başıboş gezen eşekleri ve Apostolos Andreas Manastırı ile ünlüdür. 20.yy kadar İpek üreticiliği ile geçinen yerlileri bugün bölgeyi adanın Tütün merkezine dönüştürmüştür. Ayrıca Keçiboynuzu ve türevlerinin en değerlileri bu bölgede işlenir.

Kuzey Kıbrıs’ın İskele ilçesinin burun kısmı olan Dipkapraz’ın kıyıları koruma altındaki Caretta Caretta’ların yumurtlama bölgeleridir.  Birçok Biyoloğun araştırma yapmak için kullandığı bölge el değmemiş ve doğal kalmış adanın en güzel yerlerinden.

Mağosa ile Dipkapraz’ın Zafer burnu arasındaki uzun sahil şeridi adanın en güzel kıyı şerididir.  Boğar köyündeki (eski bir Rum köyü) şirin kafelerden birinde mola verebilir çayınızı yudumlayarak bu tropik adayı keşfe devam edebilirsiniz. Bafra sahilinde yemek yiyebilir çok ekonomik bedeller ödeyebilirsiniz. Adada yeşil ve mavinin en güzel sentezini yalnızca Bafra sahilinde göreceksiniz. Burası da dahil olmak üzere Maraş bölgesi diye adlandırdıkları bu bölgede birçok köşede Barış Gücünün kontrolü altında.  

Adanın en gizemli yeridir Kıbrıs Dipkapraz/Zafer Burnu. Seyahatiniz sırasında denizi hem güneyden hem kuzeyden görebileceğiniz enfes güzellikteki yolculuğunuz sonucunda en uç noktaya ulaşabilirsiniz.

Kapraz burnu bir bütün olarak tam bir cennet. Bu manzaraları görebilmek bambaşka bir heyecen. Zaten Milli park olan burun Caretta Carettaların yumurtlama alanı. Deniz kaplumbağalarının çokluğu ve güzelliği sizi şaşkına çevirebilir. Başıboş eşeklerin özgürlüğü, Akdeniz bitki örtüsünün bir yorgan gibi serildiği burun size iyi gelecek. Nefes alacaksınız.

Korkacak bir durum yaşamadıkları için birçok kuş türü ürkek davranmıyor. Düşmanı olmadığından mıdır bilinmez Keklik dahi iyice yanına yaklaşmadan havalanmıyor. Yolun sonun yaklaştıkça büyük ve tarihi bir Manastır selamlayacak sizi. Bu ıssız ve doğa harikası buruna yerleşmek ve dönmek istemeyeceksiniz. Eski dönemlerde dini eğitim merkezi ve bir takım dini üs görevi yapmış Manastır görülemeye değer. Gizemli yapısı ve içerideki dini görevlilerin sır saklar gibi görüntüleri insanda merak uyandırabiliyor. Dipkapraz konaklama konusunda da sorun yaşatmayan ıssızlığı sevenlerin yeri.

Spor ve Doğa

Dipkapraz gezilecek yerler açısından doğal güzelliklerinin bakirliğiyle çok farklı. Sahilinde yüzebilir, trekking yapabilir doğa ile buluşmanızda birçok başıboş eşeğe rastlayabilirsiniz. Doğa geziniz esnasında sıkça rastlayacağınız Kaktüs meyvelerinden yemeyi ihmal etmeyin. Kabukları soyulduktan sonra yenen iç kısmının her derde deva olduğu iddia ediliyor. Çıplak elle toplamayı sakın denemeyin. Çiçeğinde dahi gözle zor görülen küçük dikenler mevcut.

Gece Hayatı

Bölgede gece hayatı yok. Burası uç kısmındaki Küçük Rum köyünden ibaret. Dipkapraz gece hayatının olmadığı da söylenemez aslında çünkü burnun en ucundaki sevimli butik otel formundaki konaklama tesisinde yemek yerken dilediğiniz içeceği bulabiliyor şarkılar türküler eşliğinde kafa dağıtabiliyorsunuz. Özellikle İngilizlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Zafer Burnu’nun uç kısmında doğanın gizemine yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kültür ve Tarih

Dipkapraz’da ne yapılır? Bu şirin Rum köyünün en değerli tarihi kültürel mirası Apostolos Andreas Manastırı ve Caretta Caretta yavrulama merkezi olan sahili de içine alan Milli parkıdır. Eski bir dini üs ve din eğitim merkezi olan manastır görülmeye değer. Bazı Müslümanlar ise manastırın bir Hristiyan azizi yapımı değil Müslüman dervişlerin uğrak yeri olduğunu da iddia ettiklerine şahit olabilirsiniz.

Manastırda görevli din adamlarından kilise hakkında yorumları dinleyebilir bu gizemli, muhteşem mimariyi gezebilirsiniz.

Konaklama

Dipkapraz konaklama açısından başta düşündürebilir. Bu kadar ıssız köşelerde olsa olsa çadırda konaklanır diye düşünebilirsiniz. Apostolos Andreas Manastırı’ndan daha doğuya devam ederseniz hemen hemen burnun en uç kısımda 8 odalı otel ve pansiyon karışımı tesise ulaşabilirsiniz. Yaz kış odaları dolu olan tesisin müşterileri genelde İngilizler. Dağın başında ama adanın belki de en güzel yerindeki bu pansiyonda kalabilirsiniz. Belki TV yok, radyo yok hatta bilginiz olsun elektrik dahi yok ama kocaman bir taş bina var. Doğanın gerçek sesini dinleyerek huzurla uyumak var. Denize yakınlığından plajının güzelliğinden bahsetmemize gerek yok adanın en güzel sahili burası gördüğünüzde bize hak vereceksiniz.

Video içeriğini izleyebilmek için Flash Player kurunuz.

Tanıtım Filmi

 

Yavruvatan Kıbrıs'ın görülmeye değer en nadide köşelerini, güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajları ve meşhur gece hayatını gelin hep beraber öğrenelim!

Sanal Tur 360

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm Kıbrıs otel yorum ve şikayetleri »
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome

Yasal Uyarı: Bu site Kıbrıs'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kibrisoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.