Kıbrıs Tatil Fırsatları
A+ A A-

Antik Harabelerle Süslü Hurma Bahçesi Lefke

Lefke Yunanca adı Lefka olan Kıbrıs’ın Güzelyurt ilçesine bağlı kasabadır Lefke. Gemikonağı da dahil olmak üzere birçok tarihi binaya rastlayabileceğiniz semtin sarı taştan yapılma büyük konakları görülmeye değerdir. Özellikle 50’li 60’lı yıllarda kapanan madenden sonra daha çok içine kapanan kasabadaki bugün hareketlilik üniversitesindeki öğrenciler sayesindedir. Onun dışında sessizlik ve sükunetin hakim olduğu kasaba rüya gibi bir yer.

Venedik, İngiliz ve Osmanlı mimarisi sentezine bürünmüş sokaklarında doyasıya gezin. Hurma ağaçları arasında doğayı seyredin. Ceviz bahçeleri arasındaki parkurlarında trekkinge çıkın. Bu muhteşem güzelliği doyasıya yaşayın.

Spor ve Doğa

Lefke doğası bakımından masal ve gerçek arasından yaşayan benzersiz bir kasaba. Tertemiz havası yemyeşil doğasıyla tam bir tropik ada bölgesidir. Yazarların şairlerin yazabilmek adına neden buraya sığındıklarına şaşırmamak gerek. Yeşil ve mavi tonların enfes harmonisine sahip bu bereketli topraklarda doğaya sırlarla dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Özellikle Vouni sarayı kalıntıları üzerinden adayı izlemek bambaşka bir keyif. Buraya kadar trekking yaparak çıkabilirsiniz. Gördüğünüz manzaraların güzelliği karşısında diliniz tutulabilir.

Saklıkent Gece Hayatı

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Lefke Hurma Festivali her yıl Kasım ayında gerçekleşir. Denk gelirseniz mutlaka katılın. Hazirana ayındaki Ceviz festivali de en az Hurma festivali kadar eğlenceli geçer.

Lefke gece hayatı hızlı geçen mekanlara da sahip. Genellikle Üniversite öğrencilerinin akın ettiği barlar ve gece kulüplerinden birkaçınız sizin için derledik. İşte o mekanlar:

  • Green River Bar - Yeşilırmak
  • Yuvarlak Bar- Güzelyurt
  • Fener Bar - Yedidalga
  • 40ty Music Bar - Gemikonağı

Kültür ve Tarih

Maden ocağının faal olduğu zamanlardan kalma işçi evleri arasında trekkinge çıkabilir tarihi yaşayan mimarileriyle hissedebilirsiniz. Görmenizi tavsiye ettiğimiz iki önemli antik kentin kalıntıları buradadır.

  • Soli Antik Kenti
  • Vouni Antik Kenti – Vouni Sarayı

Buralarda Yeşilırmak’taki Yeşilırmak taşını görmeden dönerseniz çok üzülürsünüz. Bu önemli tarihi kalıntı yerliler içinde son derece değerlidir. Görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer zenginlikleri ise:

  • Pir paşa camii
  • Su kemerleri
  • Orta ve Aşağı camiler

Lefke gezilecek yerler bakımından bir tarihi eserler kasabasıdır.

Konaklama

Lefke Üniversiteye sahip bir kasabadır. Bu sebeple otel ve pansiyon açısından Lefke’de konaklama konusunda sorun yaşamazsınız. Bağlı olduğu Güzelyurt civarında 5 yıldızlı konaklama alternatifleri de bulabilir dilediğiniz gibi bir tatil geçirebilirsiniz. Konaklayabilmek için mekan ararken dikkatinizi çeker mi bilmeyiz ama burada tüm evlerin ve binaların üzerinde tarih yazıyor. (eski bir Kıbrıs geleneği)

 

Video içeriğini izleyebilmek için Flash Player kurunuz.

Tanıtım Filmi

 

Yavruvatan Kıbrıs'ın görülmeye değer en nadide köşelerini, güneşin tadını çıkarabileceğiniz plajları ve meşhur gece hayatını gelin hep beraber öğrenelim!

Sanal Tur 360

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm Kıbrıs otel yorum ve şikayetleri »
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome

Yasal Uyarı: Bu site Kıbrıs'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kibrisoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.